Zbiory batatów w Karolinie Północnej rosną – spodziewany jest wzrost popytu – North Carolina Sweet Potatoes

Zbiory batatów w Karolinie Północnej rosną – spodziewany jest wzrost popytu

Większość producentów batatów z Karoliny Północnej znajduje się w końcowej fazie tegorocznych zbiorów. Mimo że zbiory w 2020 roku rozpoczęły się nieco później niż zwykle, jakość plonów zdaje się odpowiadać wysokim oczekiwaniom klientów.

Późne sadzenie i deszczowa jesień

Mimo że tegoroczny sezon huraganów przysporzył sporo problemów mieszkańcom południowo-wschodnich stanów USA, to nie wpłynął on znacząco na uprawy batatów w Karolinie Północnej. – Sezon huraganów skończył się i na szczęście nie zdążył dotknąć Karoliny Północnej tak bardzo jak jej sąsiadów z południa – mówi CoCo Daughtry z Komisji ds. Batatów Stanu Karolina Północna.

Opady deszczu, które nawiedziły stan późną jesienią, uniemożliwiały przeprowadzenie zbiorów. – Z wszelkimi pracami należało się wstrzymać do czasu wyschnięcia pól – tłumaczy Daughtry. Na opóźnienie rozpoczęcia zbiorów wpłynęła nie tylko pogoda, ale również późne sadzenie. – Należy jednak zaznaczyć, że późniejsze rozpoczęcie zbiorów pozwoliło na większy wzrost upraw – mówi Daughtry.

Duży popyt na rynku

„Zbliża się najsłodszy z okresów roku, a wraz z nim – Święta Bożego Narodzenia. Spodziewamy się utrzymania wysokiego popytu przez kilka najbliższych miesięcy” – mówi Daughtry.

– Tegoroczna pandemia również wpłynęła na wzrost zapotrzebowania na bataty. W związku z tym, że konsumenci częściej przebywają w swoich domach ze względów bezpieczeństwa, rośnie u nich chęć eksperymentowania w kuchni – wyjaśnia Daughtry.

Wśród najważniejszych czynników przyczyniających się do zwiększonego popytu na bataty wymienia się ich korzyści zdrowotne i długi okres przechowywania.
– Chociaż nie posiadamy danych, które potwierdzałyby wpływ tych czynników na popyt, to nie ma wątpliwości, że bataty można zaliczyć do superfood i że cechują się one długim okresem trwałości w odpowiednich warunkach przechowywania. W dodatku bataty można przyrządzić na wiele sposobów i stanowią one bogate źródło składników odżywczych. Opisane właściwości z pewnością pomogą nam w promowaniu batatów i dalszym rozwoju na rynku – podsumowuje Daughtry.